Artykuły motoryzacyjne przydatne w zimie

16 grudnia, 2021

Zimowa aura już nie raz dała się nam we znaki w tym sezonie. Minusowe temperatury, śnieg i szron — takie warunki zdecydowanie nie sprzyjają dbaniu o nasze samochody. Dodatkowo jazda w ciemne zimowe wieczory nie należy do najbezpieczniejszych. Najbardziej surowe dni jednak dopiero przed nami. Jak więc przygotować się na te uciążliwe warunki, żeby wystrzec się niepotrzebnych kłopotów na drodze oraz uniknąć napraw w najmniej spodziewanych momentach? Często wystarczy zainwestować w proste i niedrogie akcesoria motoryzacyjne, aby uporać się z większością tego typu sezonowych problemów. Poniżej przedstawimy te najprzydatniejsze.

 

artykuły motoryzacyjne

 

Przede wszystkim płyny motoryzacyjne

Najistotniejszym artykułem w tym przypadku jest oczywiście zimowy płyn do spryskiwaczy. Każdy z kierowców powinien w niego zainwestować, jeśli chce ruszyć w trasę zimą, nawet najkrótszą. Niedokładnie oczyszczona szyba jest nie tylko utrudnieniem w widoczności, ale i zagrożeniem dla innych użytkowników ruchu. Musimy o tym pamiętać!

Drugim przydatnym środkiem jest odmrażający płyn do szyb. Jest on rozwiązaniem dla osób, które nie lubią używać skrobaczek. Jest prosty w użyciu, choć nie zawsze sprawdza się idealnie. Wygodnym rozwiązaniem są płyny w butelkach z podajnikiem, choć na rynku znajdziemy też podobnie działające aerozole w puszce. Środek ten może także odmrozić wycieraczki, które z powodu mrozu przywierają do szyby. Wystarczy zaaplikować środek na powierzchnię szyby i odczekać aż stopi się lód. Następnie jego resztki można usunąć używając szczotki.

Środki motoryzacyjne

Warto zaopatrzyć się też w specjalny środek do konserwacji uszczelek. Jest to preparat stworzony na bazie silikonu, dzięki któremu uszczelki nie będą robić się wilgotne. Zapobiegnie to każdorazowemu ich przymarzaniu w przypadku silnych mrozów i zapewni bezproblemowe dostanie się do samochodu. Najgorszym sposobem jest tutaj siłowa próba szarpania, ponieważ może jedynie wyrządzić niepotrzebne szkody.

Jeśli zdarza Ci się, że Twoje zamki zamarzają, uniemożliwiając otwarcie drzwi, powinieneś przemyśleć kupno odmrażacza do zamków. Środek ten dostaje się w głąb zamka i rozmraża cały mechanizm, nawet w przypadku bardzo niskich temperatur. Należy tu jednak pamiętać, że jest to rzecz, którą trzeba nosić przy sobie, aby móc w razie potrzeby z niej skorzystać. W najgorszych przypadkach jednak może pomóc nam szybko zareagować na niechcianą sytuację.

 

skrobaczki motoryzacyjne

 

Co do szyb?

Prawdopodobnie najbardziej oczywistym przedmiotem ułatwiającym zimowe użytkowanie auta jest skrobaczka do szyb. Upewnijmy się, że mamy przynajmniej po jednej sztuce na każdy samochód w naszym domu, aby każdy mógł wozić ją ze sobą i korzystać, nawet gdy mróz go zaskoczy. Dostępnych jest bardzo dużo skrobaczek w różnych cenach. Zazwyczaj różnią się wielkością, kształtem wykonania rączki i ostrza i tym, jak ostrze jest wyprofilowane. Jakość jest w tym przypadku dość istotna, ponieważ źle wykonane skrobaczki mogą czasem delikatnie porysować szybę.

Niezbędna w zimowe dni jest też szczotka do odśnieżania szyb i w niektórych przypadkach też nadwozia. Prawnym obowiązkiem kierowcy jest usuwanie śniegu z tych części samochodu, nie jest to więc jedynie kwestia jego komfortu. Warto na pewno wybierać te dłuższe szczotki, umożliwiające usunięcie śniegu z najtrudniej dostępnych miejsc, np. ze środkowej części szyby, a może nawet i z dachu. W przypadku większej warstwy śniegu lub wtedy, gdy jest on wyjątkowo zamarznięty, najlepiej sprawdzi się szczotka z twardszego włosia. Bardzo często można dostać w sklepach szczotki połączone ze skrobaczkami - są one chyba najwygodniejszym rozwiązaniem, pozwalającym na doprowadzenie szyb do porządku.

 

produkty motoryzacyjne

 

Kolejnym przydatnym akcesorium, jest gąbka do wycierania szyb. Może ona kojarzyć się z przestarzałym rozwiązaniem, jednak tak naprawdę jest bardzo praktyczna. Szczególnie w przypadku, gdy układ wentylacji potrzebuje dłuższego czasu na rozpoczęcie działania, a my chcemy szybko ruszyć w drogę. Gąbka umożliwia usuniecie pary wodnej od wewnętrznej strony szyb. Jest to przedmiot, który tak naprawdę może przydać się w każdym, nawet i nowszym samochodzie. 

Przydatna elektronika

Przedmiotem, który powinno się mieć zawsze w aucie, i to nie tylko w zimie, są kable rozruchowe. Nawet dobrze działający akumulator może rozładować się bardzo szybko, z wielu różnych powodów. Poza tym często to ktoś inny może potrzebować pomocy w formie pożyczonego sprzętu. Czemu więc się nie zabezpieczyć? Nie jest to wysokiego rzędu wydatek, a daje nam wiele spokoju na drodze.

Warto także zainwestować w komplet żarówek. Dobrze działające żarówki są niezwykle istotne w zimowe dni, kiedy słońce bardzo wcześnie zachodzi, a warunki na drogach są trudne. Powinniśmy regularnie kontrolować czy nasze oświetlenie działa bez zarzutów i w razie potrzeby od razu zmienić żarówki na nowe. Dobrze wozić je ze sobą, aby nie mieć problemu np. na dłuższej zimowej trasie. Nie jest ważne jedynie to czy kierowca ma dobrze oświetloną drogę, ale też to, jak dany samochód widzą inni użytkownicy ruchu. Jest to więc po prostu kwestia bezpieczeństwa.

 

akcesoria zimowe

 

Inne artykuły motoryzacyjne

Przydatnym w naszym samochodzie akcesorium może być na pewno antyszronowa mata. Pomoże ona ograniczyć osiadanie szronu na szybie i zapobiegnie przymarzaniu do niej wycieraczek. Na rynku można także dostać zestawy z pokrowcami na wycieraczki i lusterka.

Po niektórych górskich drogach w Polsce nie można jeździć bez założonych łańcuchów śniegowych. Jeśli istnieje więc prawdopodobieństwo, że wybierzemy się w takie regiony, musimy pamiętać żeby mieć je ze sobą. Przy konkretnych warunkach wystarczy czasem nawet niewielkie pochylenie, aby wjazd pod górę był dla naszego samochodu ogromnym wyzwaniem. W tej sytuacji łańcuchy sprawią, że nasze auto zyska świetną przyczepność, a oblodzone podjazdy nie będą dla nas problemem.

 

Część z tych akcesoriów znajdziecie na naszej stronie w zakładce Artykuły motoryzacyjne oraz w naszym sklepie.

Poza zakupieniem niezbędnych artykułów przeznaczonych do naszego samochodu, przed zimą powinniśmy także wykonać jego przegląd. Kiedy warunki na drogach są bardzo wymagające, tym bardziej musimy mieć pewność, że wszystkie systemy działają bez zarzutu i śnieg, szron, wilgoć czy ujemne temperatury nie zaszkodzą naszemu autu. Pamiętajmy o tym przed rozpoczęciem każdego nowego sezonu.

© Eko-Kłos 2019 - Wszystkie prawa zastrzeżone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram