Przegląd galanterii metalowej

29 kwietnia, 2022

Rolą galanterii metalowej jest m. in. łączenie ze sobą elementów. Odgrywa ona kluczową rolę w konstrukcji wszelkiego rodzaju przedmiotów codziennego użytku. Wysokiej jakości śruby, nakrętki czy wkręty są nieodłącznym elementem codziennych prac ogrodowych, jak i profesjonalnych prac budowlanych.

Przegląd galanterii metalowej

Czym jest galanteria metalowa?

To nic innego jak rodzaje łączników pomiędzy kilkoma elementami. Termin „łączniki” bądź „złączki” to dość szeroka kategoria narzędzi. W skład galanterii metalowej wchodzą śruby, nakrętki, wkręty, podkładki, nity, pręty czy kotwy. Ich głównym zadaniem jest mechaniczne łączenie przedmiotów. Szczególnie przydatne będą tam, gdzie klej czy taśma nie poradzą sobie z mocą mechaniczną złączanych tworzyw.

Rodzaje galanterii metalowej

Złączki występują w wielu formach. Każdy z tych rodzajów elementów jest kategorią samą w sobie, z wieloma podrodzajami do wyboru. Mając na uwadze szeroki wachlarz galanterii metalowej możemy wyróżnić kilka najczęściej poszukiwanych jej rodzajów:

Śruby

Każdy z nas jest w stanie odpowiedzieć czym jest śruba. Terminy w branży są jednak często mylone, więc coś, co nazywane jest śrubą, często śrubą nie jest. Śruby są jednymi z najbardziej wszechstronnych rodzajów łączników między elementami. Jednym z podstawowych kryteriów podziału śrub jest rodzaj połączenia, jakie uzyskamy dzięki nim. Tym samym wyróżniamy:
Śruby gwintowane zwykłe - łączą elementy poprzez przykręcenie śruby wraz z nakrętką. Jest to najpopularniejszy model.
Śruby dociskowe - elementy złączne montowane są na docisk. Za dobre przywieranie konstrukcji odpowiada odpowiednio nacięty gwint. Śruby dociskowe posiadają trzpień, który może być zakończony płasko, stożkowo, posiadać czop bądź wgłębienie.
Śruby pasowane - ich użycie gwarantuje wysoką wytrzymałość. Wykorzystywane są do wiązania elementów narażonych na działanie sił poprzecznych.

Nakrętki

Łącznikami są także nakrętki. Mają one formę pierścienia z gwintem, naciętym na całej długości otworu. Przy pomocy gwinta możliwe jest wkręcenie nakrętki na śrubę, a także trwałe złączenie. Dobór odpowiednich nakrętek zależy od specyfiki ich budowy, zastosowania, materiału, z którego zostały wykonane i norm, zgodnie z którymi zostały wyprodukowane.
Na rynku występuje wiele rodzajów nakrętek metalowych, ale wśród najczęściej spotykanych występują:
Nakrętki sześciokątne - powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłowych, w halach produkcyjnych jak i w domowych pomieszczeniach.
Nakrętki samozabezpieczające (samohamowne) - stosowane, gdy jest potrzeba uzyskania wyjątkowo mocnych połączeń.
Nakrętki z kołnierzem - stosowane na dużych powierzchniach i w łączeniach, które mogą się rozkręcić. Za ich pomocą można łączyć także cienkie powierzchnie, np. blachę.
Nakrętki kołpakowe - stosowane m.in. ze względów estetycznych. Nadają dobry wygląd połączeniom gwintowym.
Nakrętki motylkowe - używane przede wszystkim w przemyśle meblarskim. Ich specyficzny kształt zapewnia mocny docisk i pewny chwyt.
Nakrętki z uchem - używane np. w branży transportowej. Za ich pomocą łączy się części metalowe, składa lawety, naczepy i kontenery przemysłowe.

nakrętki, blog Eko Kłos

Podkładki

Podkładki oddzielają śruby i nakrętki od właściwego materiału. Minimalizują tym sposobem ryzyko poluzowania się i odkręcenia nakrętki. Podkładki zwiększają także powierzchnię nacisku elementu śrubowego na łączony materiał, co zapobiega jego nadmiernemu obciążeniu i uszkodzeniu.
Ze względu na zastosowanie możemy wyróżnić:
Podkładki płaskie – stosowane do zabezpieczenia łączonych elementów przed uszkodzeniem podczas dokręcania śruby,
Podkładki zabezpieczające – zapobiegające odkręceniu się połączenia śrubowego,
Podkładki wyrównujące – stosowane w przypadku, gdy materiał łączony i łączący nie leżą pod tym samym kątem
Podkładki uszczelniające – zabezpieczające łączenia przed zniszczeniem lub uszkodzeniem w wyniku działania niekorzystnych czynników atmosferycznych

Wkręty

Wkręty są wykorzystywane do łączenia ze sobą podobnych oraz zróżnicowanych elementów budowlanych. Połączenia te są bardzo powszechnie wykorzystywane. Wkręty różnią się kształtem łba oraz rodzajem nacięcia. Możemy wyróżnić:
Wkręty dociskowe - służące do regulacji siły docisku i wywierania nacisku na określone miejsce,
Wkręty do drewna - zwane często wkrętami ciesielskimi, to najpopularniejsze akcesoria, dzięki którym można połączyć ze sobą nie tylko elementy drewniane, ale też drewnopochodne.
Wkręty do metalu - znane również jako farmery do blachy lub blachowkręty. Służą do łączenia elementów metalowych.
Wkręty samowiercące - posiadające specjalną końcówkę wiercącą, dzięki której można montować wszelkiego rodzaju blachy bez wcześniejszego wykonywania otworów.
Wkręty wiercąco - frezujące - służące do scalania ze sobą określone elementy, wykonane z różnego rodzaju materiału, np. drewna, materiału drewnopodobnego czy metalu.

Nity

Nitowanie to jeden ze sposobów łączenia ze sobą elementów. Nity to elementy konstrukcyjne, które mają swoje zastosowanie przy łączeniu ze sobą płaskich elementów podatnych na uszkodzenia i odkształcenia. Nity można sklasyfikować na kilka różnych sposobów, jednak zdecydowanie najpopularniejsze jest zestawienie rozróżniające ich zastosowanie. W taki sposób możemy więc wyróżnić:
Nity standardowe – najpopularniejszy rodzaj nitów, wykonywany z różnych materiałów i stosowany w wielu zróżnicowanych pracach. Nity nie mają jednoznacznie sprecyzowanego przeznaczenia.
Nity zamknięte – posiadające świetne właściwości wodoodporne i pozwalają na zachowanie trzpienia.
Nity otwarte – stosowane przede wszystkim do prac niskoobciążeniowych.
Nity szczelne – wykorzystywane do tworzenia konstrukcji, w których bardzo ważna jest wodoszczelność.
Nity rozprężne – nity o bardzo dużej sile zacisku. Ich zadaniem jest zatrzymywanie końcówki trzpienia, a następnie pęcznienie po stronie wewnętrznej. Sprawia to, że są niezwykle wytrzymałe na rozciąganie.
Nity rozwidlone – używane do pracy z miękkimi przedmiotami, np. takimi wykonanymi z plastiku, drewna, laminatu czy płyty gipsowej.
Nity rowkowane – ze względu na posiadane rowki, zastosowanie znajdują w otworach nieprzelotowych.
Nity wpuszczane – nazywane również nitami otwartymi, które w trakcie aplikacji wpuszczane są w otwory obustronnie. Taki sposób sprawia, że powierzchnia nie posiada żadnych wybrzuszeń i jest zupełnie płaska.

Pręty gwintowane

Są to wyroby hutnicze, których długość znacznie przewyższa przekrój. Zastosowanie znajdują przede wszystkim w budownictwie. Elementy te używane są w budowie mostów i konstrukcji stalowych oraz do wzmacniania konstrukcji betonowych. Pręty mogą być wykonywane z różnych surowców, ale najpopularniejszym jest stal. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz korozję.
Pręty gwintowane są tylko jednym z rodzajów prętów. Ich podział można rozróżnić na przekroje, wyróżniając:
Pręty gwintowane okrągłe, o średnicy od 8 do 250 mm,
Pręty gwintowane sześciokątne o średnicy okręgu wpisanego od 8 do 62 mm,
Pręty gwintowane kwadratowe,
Pręty gwintowane prostokątne.

Kotwy

Kotwami nazywamy elementy galanterii metalowej służące do mocowania (kotwienia) przylegających do siebie elementów o różnej nośności. Można je podzielić na:
Kotwy pierścieniowe - inaczej zwane segmentowymi lub ekspresowymi. To pręty zapewniające szybki i bezproblemowy montaż. Wykorzystuje się je m.in. w montażu barierek, poręczy czy regałów.
Kotwy tulejowe - wykorzystywane do małych lub dużych obciążeń. Pierwsze z nich wykorzystuje się przy drobnych instalacjach domowy jak montaż okiennic czy drzwi garażowych. Drugie do montażu stalowych konstrukcji, bram przemysłowych czy barier ochronnych.
Przelotowe kotwy opaskowe - odpowiednie do montażu w miejscach poddanych działaniu czynników atmosferycznych. Są właściwe do zastosowania przy montażu barierek, poręczy lub balustrad.

Dobór odpowiedniej galanterii metalowej wbrew pozorom jest nie lada wyzwaniem. Mnogość elementów dostępnych na rynku sprawia, że niejeden specjalista ma czasem problem z wybraniem tych najodpowiedniejszych. Jeśli zatem nie masz pewności, który produkt najlepiej sprawdzi się w danej aplikacji, nasi eksperci zawsze chętnie służą poradą.

W naszej ofercie można znaleźć wiele rodzajów galanterii metalowej, na przykład śruby, a także wiele elementów złącznych, do których można zaliczyć nakrętki, pręty gwintowane, gwoździe, podkładki oraz wiele innych. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszą pełną ofertą, aby znaleźć odpowiednie, wysokojakościowe narzędzia i akcesoria do pracy.

© Eko-Kłos 2019 - Wszystkie prawa zastrzeżone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram