Podstawy pielęgnacji roślin

30 maja, 2022

W kwestii pielęgnacji roślin i kwiatów często możemy trafić na stwierdzenia - “nie mam ręki do kwiatów”, “u mnie wszystko więdnie”. Czasami zdarzają się takie sytuacje, ale zawsze możemy zrobić coś, aby do nich nie dochodziło! W tym wpisie dowiesz się jak zadbać o rośliny ogrodowe.

pielęgnacja roślin

Pielęgnacja roślin

Odpowiednia pielęgnacja roślin ma kluczowy wpływ na ich prawidłowy rozwój. Pielęgnacja każdego gatunku powinna być dostosowana do kolejnych etapów wzrostu każdej rośliny. Należy również je chronić przed szkodnikami i chorobami, które są przenoszone przez bakterie i grzyby. Do zapewniania roślinom właściwej opieki przydają się specjalne preparaty wspomagające. Na pomoc hodowcom roślin przychodzą dobrze zaopatrzone sklepy, takie jak Eko Kłos. Sklep posiada w swojej ofercie szeroką bazę artykułów pielęgnacyjnych dla roślin.

Nawóz

Nawożenie jest niezbędną czynnością jeżeli chcemy, aby gleba rodziła zdrowe i dorodne plony. Poprzez korzystanie z nawozów prowadzimy do zwiększenia w glebie zawartości składników pokarmowych potrzebnych roślinom - głównie azotu, potasu i fosforu. Jednocześnie nawożąc poprawiamy strukturę gleby oraz m.in jej odczyn.

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów nawozów. Można je sklasyfikować ze względu na przeznaczenie, skład, sposób stosowania, postać, długość działania oraz częstotliwość stosowania. Najpopularniejsze rodzaje nawozów to:

 • Nawozy przeznaczone do określonego rodzaju roślin.  Wyróżniamy tutaj nawozy do iglaków, trawników, warzyw i owoców oraz nawozy uniwersalne.
 • Nawozy podzielone ze względu na skład. Nawozy charakteryzują się różnym składem, dzielą się na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Inny podział obejmuje nawozy na mineralne, organiczne oraz naturalne.
 • Nawozy podzielone na sposób stosowania.  Wyróżniamy tutaj nawozy stosowane doglebowo i dolistnie.
 • Nawozy podzielone ze względu na postać. Tutaj można wyszczególnić nawozy w formie płynu oraz proszku lub granulowane. Płynne często należy rozcieńczyć przed wykorzystaniem według zaleceń producenta.
 • Nawozy podzielone ze względu na długość działania i częstotliwość stosowania. Nawozy różnią się od siebie również długością działania, a co za tym idzie częstotliwością ich stosowania. Do nawozów o przedłużonym działaniu należą np. nawozy osmocote działające nawet przez 100 dni. Należy pamiętać, że istnieją nawozy, które przeznaczone są tylko na konkretną porę roku np. na wiosnę lub jesień.

Patrząc na wszystkie rodzaje nawozów, można odnieść wrażenie, że wybór odpowiedniego jest trudnym zadaniem. Jednak w rzeczywistości sprawa nie jest aż tak skomplikowana. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na roślinę, która ma być nawieziona. Jeżeli chcemy zadbać jednocześnie o wszystkie rośliny w ogrodzie, należy wybrać nawóz uniwersalny. W zdecydowanej większości przypadków będzie do nawóz wieloskładnikowy, wyposażony w odpowiednią kompozycję składników odżywczych dla roślin. W następnej kolejności należy zwrócić uwagę na sposób stosowania oraz długość działania. Ostatnim kryterium wyboru, którym należy się kierować niezależnie od rodzaju roślin jest ilość nawozu.

Pielęgnacja roślin

Inne produkty ochrony roślin

Chwasty, choroby i szkodniki z czasem mogą pojawić się w każdym ogrodzie. Może się to zdarzyć nawet mimo właściwej pielęgnacji roślin. W tym przypadku dobrze sprawdza się powiedzenie, że “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Oznacza to, że działania profilaktyczne, które możemy wykonać w połączeniu ze środkami ochrony roślin pozwolą na stworzenie roślinom dogodnych warunków do wzrostu. Najlepiej łączyć ekologiczne preparaty z chemicznymi. Należy jednak pamiętać o stosowaniu ich z umiarem oraz według zaleceń producentów.

Herbicydy - preparaty chwastobójcze, możemy je podzielić na dwie grupy: układowe oraz kontaktowe. Środki układowe są wchłaniane przez korzenie i liście, co prowadzi do zatrzymania procesów fizjologicznych rośliny. Efektem jest obumarcia chwastów. Rezultaty są widoczne po około tygodniu od wykonania zabiegu opryskiwania. Preparaty kontaktowe są skuteczniejsze, ponieważ ich zadaniem jest niszczenie roślin, z którymi bezpośrednio się zetkną. Pierwsze efekty działania można zauważyć już po kilku godzinach. Dane preparaty mają też swoje wady, ponieważ po zetknięciu niszczą każdą zieleń. Zwykle są stosowane do oczyszczania terenu przed nowym zasiewem.

Insektycydy to preparaty służące zwalczaniu owadów. Dzielą się na gazowe, kontaktowe i żołądkowe. Ich główne różnice to sposób działania oraz zawartość i skład substancji czynnych. Należy je stosować wymiennie, ponieważ przyszłe pokolenia szkodników mogą z czasem się udpornić na dany typ preparatu. Opryski należy również wykonywać wieczorem, ponieważ mogą doprowadzić do zabicia pożytecznych owadów, np. zapylaczy.

Pielęgnacja roślin

Podlewanie

Podlewanie  jest uznawane za najprostszy i najbardziej oczywisty zabieg pielęgnacyjny jaki wykonujemy na naszych roślinach Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że można robić to w sposób błędny. W przypadku roślin to właśnie podlewanie będzie decydować o wzroście, kondycji, a przede wszystkim o ich przeżyciu. Dlatego warto poznać zasady podlewania roślin ogrodowych.

Kiedy podlewać rośliny ogrodowe?

Ogólna zasada mówi, że lepiej podlewać rzadziej, ale obficie niż codziennie małymi porcjami wody. Rośliny ogrodowe powinno się podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem.

 • Poranek - W godzinach porannych nie jest jeszcze zbyt gorąco dla roślin. Po podlaniu są w stanie obeschnąć przed nadchodzącym upałem, który pojawi się w środku dnia.
 • Wieczór - Przed i po zachodzie słońca temperatura na zewnątrz spada, a słońce przestaje powodować oparzenia. Dodatkowo należy pamiętać że po upalnym dniu rośliny będą spragnione wody.

Najpopularniejsze błędy podczas podlewania roślin

 • Zbytnie moczenie liści podczas podlewania. Gdy podlewamy rośliny ogrodowe, starajmy się kierować wodę pod rośliny. Występuje wiele roślin, które są wyjątkowo czułe na zamoczenie liści. Zaliczają się do nich np. pomidory. Dodatkowo mokre liście sprzyjają chorobom grzybowym roślin.
 • Częste podlewanie roślin zbyt małą ilością wody. Gdy tak robimy, sprawiamy że woda jest dostępna dla roślin jedynie w górnej warstwie gleby. Taka sytuacja sprawia że woda nie przesiąka niżej i rośliny nie wytwarzają naturalnego systemu korzeniowego, tylko płytki, który jest wrażliwy nawet na krótkie okresy suszy. Taki błąd bardzo szybko może doprowadzić do wyschnięcia lub uszkodzeń roślin.
 • Podlewanie roślin w czasie upału. Zwykle w czasie upałów myślimy, że rośliny właśnie wtedy potrzebują potrzebują dodatkowej wody. Często w takiej sytuacji sięgamy po wąż ogrodowy i skrapiamy nasze rośliny. Jest to błąd! Krople wody na liściach działają jak soczewki, które skupiają promienie społeczne. Doprowadza to do oparzeń liści oraz wypalania w nich brązowych plam. Należy pamiętać również, że podczas upałów rośliny nastawiają się na oszczędzanie wody, a nie jej pobieranie, zatem z dostarczanej wtedy wody korzystają mniej efektywnie.
 • Podlewanie zbyt silnym strumieniem wody. Takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia rośliny i rozdarcia kwiatów i liści. Uszkodzone tkanki roślin mogą być również prowadzić do infekcji grzybowej.

  

Specjalnie dla was stworzyliśmy KALNDARZ OGRODNIKA, prezentujący różne rodzaje prac ogrodniczych z podziałem na pory roku. Zapraszamy do pobrania!

© Eko-Kłos 2019 - Wszystkie prawa zastrzeżone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram