Nadejście zimy nie oznacza, że nasz magazynek z narzędziami zostaje zamknięty, a rośliny magicznie zasną i obudzą się wiosną. Mimo, że ogród zimą jest słabo widoczny, bo przykryty pokrywą śniegu, to wciąż należy pamiętać o jego pielęgnacji. Zadań do wykonania w tym okresie co prawda nie ma wiele, ale ich wykonanie jest niezwykle ważne, gdy po roztopach chcemy ruszyć pełną parą z pracą!
Zima to czas, w którym rośliny przechodzą w stan spoczynku i spowalniają swój wzrost. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie nadal trzeba dbać o ogród. Przed pierwszymi opadami śniegu zalecane jest usuwanie suchych liści, gałęzi i innych odpadów zbierających się na działce. Dobrym pomysłem jest również przycinanie krzewów i drzew owocowych oraz wstępne planowanie tego, co będzie się działo wiosną. Wielu ogrodników robi to już zimą, aby mieć więcej czasu podczas sezonu wegetacyjnego na ich realizację!
Jeśli prace porządkowe są już za nami, można przejść do prac zabezpieczających narzędzia i sprzęt ogrodniczy. Ochronimy go tym samym przed dużymi mrozami. Zabezpieczanie narzędzi jest niezwykle ważnym elementem, dlatego warto je zrobić z należytą starannością. Metalowe narzędzia konserwujemy za pomocą oliwy lub specjalnego oleju technicznego. Natomiast drewniane elementy narzędzi ogrodowych należy najpierw oczyścić, przeszlifować papierem ściernym i na koniec zabezpieczyć np. bejcą do drewna. Wszystkie narzędzia należy przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu. Powinny być one wolne od wilgoci i zimna, najlepiej w pomieszczeniu o stałej temperaturze.
Pierwsze opady śniegu to dla roślin w ogrodzie prawdziwa ulga. Śnieg nawilży glebę i ochroni rośliny przed mrozem pozwalając w ten sposób przetrwać do wiosny. Biały puch na roślinach może z jednej strony stworzyć pewnego rodzaju zabezpieczenie dla korzeni drzew i krzewów, z drugiej zaś stanowić dla nich ogromny ciężar. Jeśli zatem opady śniegu są zbyt duże i zaobserwujemy, że zacznie to silnie przeciążać gałęzie, wówczas należy go strzepywać. Jeśli nie będziemy tego robić, może to doprowadzić do deformacji roślin, a nawet ich łamania.
Zima to także najlepszy czas na drobne naprawy wewnątrz domu. Nie zajmują one wiele czasu, a ich wykonanie w miesiącach zimowych sprawi, że wiosną będzie można skupić się w pełni na większych pracach budowlanych. Remont zimą może okazać się bardzo dobrym pomysłem, szczególnie wówczas, gdy pogoda za oknem nie zachęca do wychodzenia.
Zarówno prace budowlane jak i remontowe powinny być wykonywane w odpowiedniej temperaturze. W tym okresie warto zatem postawić na wykonywanie prac wykończeniowych. Zamiast wymieniać dachy lub fundamenty, warto postawić na drobniejsze prace, do których należą:
Zimne powietrze, mokra ziemia i mała ilość światła mogą sprawić, że proces remontu będzie trudniejszy, niż zazwyczaj. Dlatego jeśli planujemy remont domu lub mieszkania zimą, musimy zachować szczególną ostrożność i wziąć pod uwagę następujące wskazówki.
Po pierwsze, przed rozpoczęciem prac remontowych, należy upewnić się, że w pomieszczeniu jest wystarczająco ciepło. W przeciwnym razie, materiały budowlane, takie jak farby lub tynki, mogą nie schnąć poprawnie. Przydatny zatem okaże się osuszacz budowlany, wentylator lub... suszarka do włosów!
Kolejną ważną rzeczą jest dobre oświetlenie. Remont mieszkania zimą oznacza, że wiele prac będzie wykonywanych w słabym świetle dziennym. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dobrego oświetlenia w pomieszczeniu, w którym pracujemy. Dobrym wyborem mogą okazać się wysokiej jakości lampy robocze.
Ponadto, ważne jest, aby nosić odpowiednią odzież. Wiadome jest, że prace remontowe wiążą się z nieustannym wychodzeniem i przenoszeniem narzędzi czy materiałów. Grube, ciepłe ubrania robocze, mogą zatem zapobiec wychłodzeniu.
Prace ogrodowe i remontowe, które wykonujemy zimą nie są tak wymagające jak te, które można wykonywać wiosną czy latem, kiedy pogoda nam sprzyja. Niemniej jednak warto wiedzieć, że zima to czas, w którym również można działać! Nie jest to pora, w której zrobimy wszystko, ale nieprzerywanie prac remontowych w zimie przyniesie duże korzyści wiosną! Również ogród zasługuje na to, by od czasu do czasu do niego zajrzeć i sprawdzić, czy nasze rośliny na pewno nie potrzebują pomocnej dłoni, która zdejmie pokrywę śnieżną z gałęzi.