Najnowsze trendy w projektowaniu i aranżacji ogrodów

26 kwietnia, 2023

Ogród to przestrzeń, która zawsze cieszy oko i dostarcza wiele radości, szczególnie w sezonie letnim. Właściciele ogrodów coraz częściej stawiają na połączenie piękna i estetyki z przyjaznym dla środowiska podejściem. W sezonie 2023, w projektowaniu i aranżacji ogrodów, królować będą naturalność, ekologia i estetyka. Wśród popularnych trendów w projektowaniu ogrodów znajdą się między innymi łąki, ogrody wertykalne czy meble ogrodowe z naturalnych materiałów. Wszystkie te rozwiązania pozwalają na stworzenie pięknej i harmonijnej przestrzeni, która cieszy oczy i jest przyjazna dla środowiska.

Slow-gardening, czyli ogrodnictwo w duchu ekologii i permakultury

Slow gardening to koncepcja ogrodnictwa, która zachęca do wolniejszego, bardziej świadomego i zrównoważonego stylu życia. Celem slow gardening jest nie tylko uprawa zdrowych i smacznych warzyw i owoców, ale również połączenie działalności ogrodniczej z przyjemnością, wytwarzaniem poczucia harmonii i bliskości z naturą.

Slow gardening zachęca do tego, aby uprawa ogrodu była bardziej zrównoważona, przyjazna dla środowiska i przemyślana. W praktyce oznacza to m.in. minimalizowanie użycia chemicznych środków ochrony roślin, ograniczanie koszenia trawników, stosowanie naturalnych nawozów, zwiększanie bioróżnorodności i promowanie korzystania z odnawialnych źródeł energii.

W ramach slow gardeningu ważne jest również zwrócenie uwagi na estetykę ogrodu, jego funkcjonalność i pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Ogród powinien być miejscem, w którym można odpocząć, cieszyć się przyrodą i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

ogród

Łąka zamiast trawnika

W ostatnich latach można zauważyć wzrost zainteresowania alternatywnymi rozwiązaniami dla tradycyjnego trawnika, takimi jak np. łąka kwietna. W porównaniu do równego trawnika, łąka kwietna oferuje bogactwo kolorów, tekstur i kształtów, które przyciągają uwagę i tworzą ciekawy krajobraz.

Łąka kwietna oferuje bogactwo barw, a także niskie koszty utrzymania w porównaniu do tradycyjnego trawnika. Ponadto przyciąga ona owady, takie jak motyle czy pszczoły, co przyczynia się do ochrony bioróżnorodności i zachowania równowagi ekologicznej.

Warto jednak pamiętać, że łąka kwietna wymaga innej pielęgnacji niż trawnik - musi być koszona w określonych terminach, a nie wycinana regularnie, jak w przypadku trawnika. Ponadto, utrzymanie łąki kwietnej wymaga wykonywania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak siewy, nawożenie i odchwaszczanie.

Mimo to, można zauważyć, że łąki kwietne zyskują coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych trawników, a ich naturalny urok przyciąga coraz więcej entuzjastów ogrodnictwa.

Ogrody wertykalne - zielenie na ścianach

Ogrody wertykalne to kolejny trend, który w ostatnim czasie zyskał na popularności. Są to ogrody, w których rośliny rosną w pionie, zamiast tradycyjnego poziomego rozłożenia.

W zależności od preferencji, ogrody wertykalne można wykorzystać na różne sposoby - jako element ozdobny na balkonie czy tarasie, ale także jako ogrody ziołowe mogące być wykorzystane w kuchni. Ogrody wertykalne są także bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ wymagają mniej wody i nie są narażone na choroby i szkodniki, które atakują rośliny rosnące na poziomie ziemi. Ponadto, ogrody wertykalne są łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają ciągłego koszenia trawnika czy pielęgnacji kwiatów.

Warto jednak pamiętać, że utworzenie ogrodu wertykalnego wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża oraz dobrego doboru roślin, które będą dobrze rosnąć w takich warunkach. Ogrody wertykalne są zatem doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie oryginalność i pragną wykorzystać przestrzeń w pionie.

Meble ogrodowe z naturalnych materiałów - stylowe i ekologiczne

Jeśli chodzi o meble ogrodowe, w tym sezonie modne będą te, które łączą w sobie funkcjonalność i estetykę. Jednym z popularnych trendów będą meble ogrodowe z naturalnych materiałów, takich jak drewno, wiklina czy bambus. Takie meble wpisują się w ideę slow-livingu i slow-gardeningu, ponieważ są bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska niż meble wykonane z tworzyw sztucznych.
W tym sezonie modne będą także meble ogrodowe, które łączą w sobie różne style i materiały. Przykładowo, popularne będą meble wykonane z drewna i metalu lub drewna i rattanu. Dzięki takiemu połączeniu materiałów, meble nabierają charakteru i oryginalności.


Ważnym aspektem przy wyborze mebli ogrodowych jest ich funkcjonalność. W tym sezonie modne będą meble, które oferują różne możliwości regulacji i dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Przykładowo, stoliki ogrodowe z regulowaną wysokością czy krzesła ogrodowe z regulowanym oparciem.

W sezonie 2023 trendy ogrodnicze skupią się przede wszystkim na powrocie do natury i dbałości o środowisko. Popularność zyska slow-gardening, ale zauważalna będzie również różnorodność roślinna. Zwolennicy ogrodów wertykalnych również będą zadowoleni. W aranżacjach ogrodowych zwracać się będzie uwagę na naturalne kształty roślin oraz stosowanie wielu kolorów i faktur. W przypadku mebli ogrodowych trendy skupią się na połączeniu funkcjonalności z estetyką.

Jeśli chcesz wprowadzić trendy ogrodnicze w swoim otoczeniu, ale nie wiesz jak je wkomponować - odwiedź Eko Kłos. Znajdziesz tu szeroki wybór produktów, które pozwolą Ci w łatwy sposób zrealizować swoje ogrodnicze marzenia. Oferujemy wysokiej jakości narzędzia ogrodnicze, rośliny, nawozy, ale również szeroki wybór mebli ogrodowych, które pozwolą Ci wypocząć i relaksować się na świeżym powietrzu w komfortowych warunkach.

© Eko-Kłos 2019 - Wszystkie prawa zastrzeżone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram