Tworzenie ogrodu przyjaznego zwierzętom: Jak zaprojektować bezpieczny raj dla psów i kotów

24 czerwca, 2024

Tworzenie ogrodu przyjaznego zwierzętom to marzenie wielu posiadaczy czworonogów, którzy chcą, aby ich psy i koty mogły cieszyć się bezpiecznym i przyjaznym miejscem do zabawy i odpoczynku. W tym artykule przedstawimy, jak zaprojektować ogród przyjazny dla zwierząt domowych, jakie nietoksyczne rośliny wybrać oraz jak zadbać o odpowiednie ogrodzenia i schronienia.

Jak zaprojektować ogród przyjazny dla zwierząt domowych

Planowanie przestrzeni

Zanim przystąpisz do sadzenia roślin i instalacji różnych elementów, zastanów się, jak Twoje zwierzęta będą korzystać z ogrodu. Stwórz przestrzenie do biegania, zabawy oraz odpoczynku. Pamiętaj, że psy lubią biegać i eksplorować, więc uwzględnij ścieżki i otwarte przestrzenie. Koty natomiast cenią sobie miejsca do wspinaczki i schronienia.

 • Ścieżki i otwarte przestrzenie dla psów: Psy potrzebują dużo ruchu, dlatego warto zaplanować ścieżki, które będą mogły przemierzać. Otwarta przestrzeń to idealne miejsce do zabawy piłką czy biegania za frisbee. Upewnij się, że ścieżki są wykonane z materiałów, które nie zranią łap, takich jak kora, żwir czy trawa.
 • Miejsca do wspinaczki i schronienia dla kotów: Koty uwielbiają eksplorować swoje otoczenie z różnych wysokości. Możesz stworzyć dla nich różnorodne poziomy do wspinaczki, korzystając z drzew, krzewów czy specjalnie zaprojektowanych konstrukcji. Ważne jest również zapewnienie im schronienia, gdzie mogą się ukryć i czuć bezpiecznie. Dobrym rozwiązaniem są gęsto obsadzone rośliny czy małe domki ogrodowe.
 • Strefy relaksu: Zarówno psy, jak i koty potrzebują miejsc do odpoczynku. Warto zainwestować w wygodne legowiska, które można umieścić w zacienionych częściach ogrodu.
Ogród przyjazny zwierzętom

Naturalne materiały

Wybieraj naturalne materiały do budowy ścieżek i ogrodzeń. Unikaj ostrych krawędzi i trujących substancji. Drewniane ogrodzenia, kamienne ścieżki i naturalne materiały budowlane są nie tylko estetyczne, ale także bezpieczne dla zwierząt.

Drewniane ogrodzenia mogą również działać jako izolacja akustyczna, co jest korzystne w przypadku ogrodów położonych w pobliżu ruchliwych ulic lub sąsiadów. Kamienne ścieżki, poza swoim urokiem, oferują stabilną powierzchnię, która jest mniej podatna na tworzenie błota w deszczowe dni, co sprawia, że ogród pozostaje czystszy i bardziej przyjazny dla zwierząt. 

Rośliny bezpieczne dla psów i kotów

Nietoksyczne rośliny dla psów i kotów

Wybór odpowiednich roślin to kluczowy element tworzenia ogrodu przyjaznego zwierzętom. Oto lista nietoksycznych roślin, które są bezpieczne zarówno dla psów, jak i kotów:

 • Lawenda: Łagodzi stres i działa uspokajająco. Dodatkowo, lawenda jest mało wymagająca i łatwa w uprawie.
 • Bazylia: Bezpieczna i aromatyczna roślina, którą można stosować w kuchni. Jej liście są nie tylko nietoksyczne, ale również mogą działać jako naturalny repelent przeciwko niektórym owadom.
 • Rozmaryn: Idealny do sadzenia w ogrodach ziołowych, nietoksyczny dla zwierząt. Rozmaryn ma również właściwości odstraszające niektóre szkodniki, co dodatkowo chroni ogród.
 • Tymianek: Ma właściwości antyseptyczne i jest bezpieczny dla zwierząt. Tymianek może być używany jako przyprawa, a także jako element dekoracyjny w ogrodzie dzięki swoim drobnym, pachnącym liściom.
 • Szałwia: Kolejna ziołowa roślina, która jest bezpieczna dla psów i kotów. Ma szerokie zastosowanie kulinarne i zdrowotne, a jej obecność w ogrodzie dodaje uroku.
 • Nagietek: Znany z właściwości leczniczych, jest bezpieczny dla zwierząt i może być używany do leczenia drobnych ran i podrażnień skóry. Jego jaskrawe, pomarańczowe kwiaty dodają koloru do każdego ogrodu.
 • Rumianek: Ma działanie uspokajające i przeciwzapalne. Rumianek jest nietoksyczny i może być stosowany do łagodzenia stresu zarówno u ludzi, jak i zwierząt.
 • Fiołek trójbarwny: Popularna roślina ogrodowa, która jest całkowicie bezpieczna dla psów i kotów. Jej kolorowe kwiaty są piękną ozdobą każdego ogrodu.
 • Bratki: Te małe, kolorowe kwiaty są bezpieczne dla zwierząt i świetnie sprawdzają się w różnych warunkach, dodając kolorów każdemu zakątkowi ogrodu.

Rośliny dla psów

Ogród przyjazny zwierzętom

Wybierając rośliny szczególnie korzystne dla psów, warto uwzględnić:

 • Mięta: Pomaga przy trawieniu i odświeża oddech.
 • Krwawnik pospolity: Ma właściwości przeciwzapalne i jest bezpieczny dla psów.

Rośliny dla kotów

Ogród przyjazny zwierzętom

Koty uwielbiają niektóre rośliny, które można łatwo wkomponować w ogród:

 • Kocimiętka: Znana ze swojego działania pobudzającego na koty.
 • Trawa cytrynowa: Cieszy się popularnością wśród kotów i jest całkowicie bezpieczna.

Rośliny, których należy unikać

Niektóre rośliny mogą być szkodliwe lub toksyczne dla zwierząt domowych. Poniżej znajduje się lista roślin, których należy unikać w ogrodzie dla psów i kotów:

 • Azalia: Bardzo toksyczna dla psów i kotów, może powodować wymioty, biegunki, a nawet śmierć.
 • Lilie: Szczególnie niebezpieczne dla kotów, spożycie nawet małej ilości może prowadzić do niewydolności nerek.
 • Tulipany: Cebulki tulipanów są szczególnie toksyczne i mogą powodować silne objawy żołądkowo-jelitowe.
 • Oleander: Bardzo toksyczny, może powodować problemy sercowe, wymioty i śmierć.
 • Narcyzy: Ich cebulki są trujące i mogą powodować wymioty, biegunki oraz problemy z sercem.
 • Hortensja: Zawiera substancje, które mogą wywołać wymioty, bóle brzucha i letarg.

Jak zabezpieczyć ogród dla zwierząt domowych

Ogrodzenia i bramy

Odpowiednie ogrodzenie to kluczowy element bezpieczeństwa. Upewnij się, że ogrodzenie jest wystarczająco wysokie, aby uniemożliwić psom przeskoczenie, a także dobrze zakotwiczone w ziemi, aby zapobiec podkopom lub ucieczkom.

Dla psów, ogrodzenie powinno mieć co najmniej 1,5 metra wysokości, aby skutecznie uniemożliwić im przeskoczenie. W przypadku dużych i energicznych ras, rozważ podwyższenie ogrodzenia do 1,8 metra lub więcej. Warto również zainwestować w ogrodzenie, które nie tylko jest wysokie, ale również stabilne, aby mogło wytrzymać nacisk psa próbującego się wydostać. Dodatkowo, psy często próbują podkopać się pod ogrodzeniem, dlatego powinno być ono zakotwiczone w ziemi na głębokości co najmniej 30 cm.

Ogród przyjazny zwierzętom

Koty z kolei są mistrzami ucieczek i potrafią zarówno przeskakiwać przez ogrodzenia, jak i korzystać z już istniejących dziur lub luzów. Aby zapobiec ich ucieczkom, można również rozważyć zastosowanie dodatkowej bariery w postaci zakopanej siatki, która skutecznie uniemożliwi kotom przedostanie się pod ogrodzeniem. Ważne jest, aby ogrodzenie było wolne od ostrych krawędzi, co zminimalizuje ryzyko zranienia zarówno psów, jak i kotów.

Schronienia i miejsca do odpoczynku

Zadbaj o komfortowe miejsca do odpoczynku, takie jak zadaszone budki czy altany. Stworzenie cichych, zacienionych miejsc, gdzie zwierzęta mogą się schronić przed słońcem lub deszczem, jest kluczowe dla ich komfortu.

Tworzenie ogrodu przyjaznego dla zwierząt domowych - dodatkowe wskazówki

ogród dla zwierząt

Unikanie szkodliwych chemikaliów

Wybieraj ekologiczne środki ochrony roślin, które nie zaszkodzą Twoim zwierzętom. Pestycydy i nawozy chemiczne mogą być toksyczne, dlatego warto sięgać po naturalne alternatywy.

Woda w ogrodzie

Upewnij się, że zwierzęta mają zawsze dostęp do świeżej wody. Możesz zainstalować fontannę lub mały staw, który będzie jednocześnie ozdobą ogrodu i miejscem do picia dla zwierząt. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać czystość wody.

Podsumowanie

Stworzenie ogrodu przyjaznego zwierzętom to doskonały sposób na zapewnienie Twoim pupilom bezpiecznego i przyjemnego miejsca do zabawy i odpoczynku. Wybierając odpowiednie, nietoksyczne rośliny dla psów i kotów oraz dbając o odpowiednie ogrodzenia i schronienia, możesz cieszyć się pięknym ogrodem, który będzie rajem zarówno dla Ciebie, jak i Twoich zwierząt.

Stworzyliśmy dla Was KALENDARZ OGRODNIKA, prezentujący różne rodzaje prac sezonowych z podziałem na miesiące. Zapraszamy do pobrania!

Odwiedź sklep stacjonarny lub internetowy i odkryj, jak łatwe i przyjemne może być ogrodnictwo!

© Eko-Kłos 2019 - Wszystkie prawa zastrzeżone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram