Jak wykorzystać skoszoną trawę?

23 sierpnia, 2022

Koszenie traw stanowi jedno z najczęściej wykonywanych zabiegów w ogrodzie. Skoszona trawa to bogactwo naturalnych substancji odżywczych, które mogą być wykorzystane w ogrodzie. Zawiera dużo azotu, potasu i fosforu, czyli minerałów, których rośliny ogrodowe potrzebują do prawidłowego wzrostu.  Ponadto, trawa jest świetnym naturalnym filtrem wody. Dlatego też istnieje możliwość stosowana jej do ochrony gleby przed erozją. Zamiast wyrzucać ją do śmieci warto poświęcić trochę czasu i energii na jej wykorzystanie. Poniżej przestawiamy kilka sposobów zastosowania skoszonej trawy.

Koszenie trawy

Darmowa ściółka

Skoszona trawa jest idealnym materiałem do ściółkowania rabat i warzywniaków. Należy zacząć od wysuszenia trawy na słońcu, może to trwać kilkanaście godzin. Następnie wystarczy rozłożyć ją równomiernie pomiędzy roślinami. Proces przemiany trawy w próchnicę nastąpi samoczynnie. Dzieje się tak dzięki dużej ilości azotu, który jest zawarty w trawie. Jedną z zalet darmowej ściółki jest to, że pomaga ona utrzymać wilgoć w glebie i jednocześnie chroni rośliny przed chwastami. Warto pamiętać, że ściółka powinna być rozkładana równomiernie, aby uniknąć zbyt dużego nasłonecznienia w jednym miejscu.

Nawóz organiczny

Skoszona trawa stanowi świetny materiał na kompost, czyli jeden z najlepszych i najtańszych nawozów w ogrodnictwie. Zielony odpad rozkłada się, dostarczając glebie azot, fosfor i potas. Kompost uzyskany z trawy zawiera porównywalną ilość azotu jaki znajduje się w oborniku. Przed wrzuceniem trawy do kompostownika skoszoną trawę należy dobrze wysuszyć. Z reguły wystarcza do tego od 2 do 4 dni. Podczas uzupełniania kompostownika ważne jest, aby układać jego składniki w sposób warstwowy. Przykładowo - trawa, kora drzew, ziemia, nieduże gałęzie, słoma. Taki układ pozwoli na luźną strukturę i dostęp do powietrza, który zapobiegnie gniciu. Po kilku miesiącach nawóz będzie gotowy do wykorzystania. 

Trawa

Regeneracja trawnika

W przypadku koszenia młodej i zdrowej trawy, istnieje możliwość pozostawienia jej na trawniku. Będzie ona zasilać trawnik wartościowymi składnikami odżywczymi. Pozostawione źdźbła nie powinny być zbyt długie (od 1 do 4 cm). W przypadku dłuższych konieczne może być zastosowanie kosiarki wyposażonej w funkcję mulczowania. Pozwoli ona na pocięcie trawy na drobniejsze kawałki, co skutecznie wpłynie na szybkość jej rozkładu. Należy również pamiętać, aby nie wykorzystywać trawy z pierwszego i ostatniego koszenia w danym sezonie.

Stara i przesuszona trawa będzie rozkładała się bardzo wolno. Może to doprowadzić do filcowania i konieczna będzie ponowna regeneracja trawnika. Ważnym aspektem jest również grubość warstwy ściętej trawy. Zbyt obfita ilość może doprowadzić do uszkodzenia i zgnicia trawnika. Regeneracja trawnika tą techniką ma niestety jedną poważną wadę. W okresie letnim zwykle ścinamy trawę raz w tygodniu. Przy takiej intensywności koszenia trawa nie jest w stanie skutecznie się rozkładać. Zatem ta metoda wykorzystania skoszonej trawy nie zawsze jest odpowiednia.

Zimowa ochrona roślin

Skoszoną trawę można wykorzystać jako naturalną ochronę roślin wrażliwych na mrozy. Przed zimną wysuszoną trawą (najlepiej związaną sznurkiem) należy okryć rośliny. Zaleca się stosowanie skoszonej trawy w miejscach, gdzie rosną rośliny wyjątkowo delikatne, takie jak piwonie, róże czy hortensje. Kopczyki ochronne powinny być najwyższe na środku grządki, a następnie układane warstwowo w kierunku brzegów. Należy również pamiętać, że skoszona trawa stanowi bardzo lekki materiał izolacyjny. Warto dodatkowo zabezpieczyć go poprzez powtykanie trawy pomiędzy pędy roślin lub otoczenie je siatką i nasypanie jej do środka. 

Zastosowanie trawy

Przekopywanie skoszonej trawy wraz z ziemią

Bardzo dobrym sposobem na wykorzystanie dużej ilości skoszonej trawy jest przekopanie jej wraz z ziemią. Ta metoda jest najbardziej użyteczna po zbiorach warzyw oraz przy zakładaniu nowego ogrodu uprawnego. Mając do dyspozycji ziemię bez roślin uprawnych należy rozsypać na jej powierzchni kilkucentymetrową warstwę trawy. Następnie należy płytko ją przekopać (na głębokość około 15 cm). Tak przygotowaną glebę należy zostawić i poczekać na rozkład trawy, która w przyszłości skutecznie ją użyźni.

Sklep Eko Kłos oferuje szeroki asortyment artykułów ogrodniczych, rolniczych oraz gospodarczych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą działu ABC.

© Eko-Kłos 2019 - Wszystkie prawa zastrzeżone
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram