Pace, szpachle, kielnie, zdzieraki, mieszadła, pojemniki, narzędzia malarskie. W przypadku budowy domu lub jego gruntownego remontu warto zapoznać się z takim zestawem praktycznych akcesoriów, wspomagających tego typu prace. Część z tych narzędzi jest zupełnie niezbędna, a niektóre po prostu znacznie ułatwiają i przyspieszają proces remontowo-budowlany. Podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne typy narzędzi budowlanych i malarskich oraz jakie są ich najważniejsze zastosowania.
Mają bardzo wiele zastosowań. Można wykorzystać je nie tylko w pracach murarskich, ale też przy czynnościach glazurniczych i szlifierskich. W zależności od zastosowania poszczególne typy pac różnią się od siebie m.in. kształtem i materiałem.
Wśród pac murarskich możemy wyróżnić pace tynkarskie i elewacyjne. Te pierwsze, z racji, że służą do nakładania i wygładzania tynków oraz gładzi, posiadają umożliwiający to metalowy blat. Pace elewacyjne z kolei są wykonane ze styropianu, ułatwiając nakładanie i zacieranie tynków na ścianach zewnętrznych budynków. Pace glazurnicze także dzielą się na 2 grupy: do nakładania klejów i zapraw na płytki, z metalowym i zębatym wykończeniem oraz do wygładzania zapraw i wykańczania fug, z blatem gumowym lub też z gąbki. Pace szlifierskie lub inaczej „bloki ścierne” posiadają blat z przymocowaną siatką lub też papierem ściernym. Pozwala on na szlifowanie różnych powierzchni, co jest rozwiązaniem prostszym od ręcznego szlifowania papierem.
Pace mogą także różnić się materiałem wykonania uchwytu, który wpływa na wygodę użytkowania, oraz wagą, która też jest nie bez znaczenia.
Kolejnym niezbędnym narzędziem budowlanym są kielnie — nie do zastąpienia w pracach murarskich. Najbardziej tradycyjne kielnie budowlane służą do nakładania i rozprowadzania zapraw i mają kształt trójkątny. W sklepach możemy też znaleźć kielnie z częścią roboczą w kształcie trapezu — używa się ich np. do prac glazurniczych przy nakładaniu fug. Podobne zastosowanie mają kielnie spoinowe — są wyjątkowo wąskie i długie. Można dostać także kielnie sztukatorskie do kątów, dwustronne, a także ostre i w kształcie „kociego języka”. Tutaj również różnicę stanowi często rodzaj uchwytu, spotkamy np.: uchwyt bukowy lakierowany oraz woskowany, a także typu soft.
Są przeznaczone do wstępnego wyrównywania powierzchni ścian poprzez uzupełnianie dziur i zagłębień. Klasycznych szpachli można użyć także do usuwania starych, zniszczonych tapet i powłok malarskich. Wbrew pozorom ten najbardziej uniwersalny rodzaj występuje w różnych nietypowych kształtach m.in. kwadratowym — do przyklejania wykładzin, trapezowym z zębem — do rozprowadzania klejów, czy też w kształcie stożka. Można wyróżnić też szpachle do sztablatury, pomagające ostatecznie wygładzić ściany po nałożeniu gładzi gipsowej oraz szpachle japońskie, które umożliwiają uzupełnianie ubytków w drewnie, kamieniu czy metalu. Szpachle mogą różnić się także kształtem uchwytu, który może być prosty lub profilowany i jego materiałem (z drewnianej sklejki, tworzywa czy też typu soft). Znajdziemy również modele szpachli z bitem zamocowanym do uchwytu, a także szpachelki dwustronne, wielofunkcyjne i do delikatnych powierzchni. Wybór jest naprawdę szeroki!
Te narzędzia mają zastosowanie szczególnie w czasie remontu, kiedy dochodzi do renowacji starych ścian czy podłóg. Ułatwiają obróbkę gipsu, drewna i tworzyw sztucznych, dzięki czemu można wykorzystać je także do wyrównywania np. powierzchni mebli. Znajdziemy jednak też zdzieraki przeznaczone bezpośrednio do zrywania posadzek i usuwania tynku. Jeśli chodzi o płyty gipsowo-kartonowe, w tym wypadku przy usuwaniu nierówności sprawdzają się raczej tarniki okaz pilniko-strugi.
Następnym przydatnym narzędziem remontowo-budowlanym są mieszadła. Nie należą może do tych najbardziej istotnych, jednak znacznie ułatwiają i przyspieszają etap przygotowania wszelakich emulsji do użycia w późniejszej pracy. Są to specjalne końcówki, które można podłączyć do wiertarki, aby w krótkim czasie i bez większego wysiłku uzyskać masę od odpowiedniej do danego przeznaczenia konsystencji. Można dostać różnego rodzaju mieszadła. m.in.: do zapraw, do tynków i do farb. W przypadku zapraw, są one potrzebne, gdy w grę wchodzi użycie suchej mieszanki. Mieszadła do tynków umożliwiają szybkie wymieszanie gipsu z wodą, a do farb — gwarantują płynność emulsji i jednolity kolor ścian po ich pomalowaniu.
Pojemniki mają liczne przeznaczenia na różnych etapach remontu oraz budowy. Pierwszy ich typ to szeroko używane wiadra — można oczywiście wykorzystywać je także do bardziej codziennych czynności. Na rynku znajdziemy wiadra budowlane o różnych wymiarach, wyposażone w praktyczny dzióbek, a także wiadra glazurnicze na kółkach, wyposażone w specjalną kratkę, przeznaczone do mycia płytek po spoinowaniu. Drugim rodzajem pojemników są pojemniki budowlane przeznaczone do prac budowlano-wykończeniowych, wyposażone w praktyczną litrową miarkę i o rozmiarach takich jak np.: 45 l, 65 l, 90 l. Na rynku można znaleźć także specjalne pojemniki do mieszania gipsu, wykonane np. z gumy czy też pojemniki do gipsu i farb z tworzywa sztucznego. W pracach murarskich przydatny bywa natomiast czerpak do nabierania większej ilości zaprawy.
Niezbędne w przypadku remontu są zazwyczaj różnego rodzaju narzędzia do malowania. Niezależnie czy chcemy zmienić kolory ścian w całym domu, czy jedynie odnowić zabrudzone ściany w jednym z pokojów, konieczne będzie zainwestowanie w odpowiednie akcesoria. Będą to folie ochronne, kuwety i wiadra malarskie, a także pędzle i wałki. Jeśli chodzi o pędzle, na rynku można znaleźć m.in. pędzle angielskie, płaskie, okrągłe, kaloryferowe, dekoracyjne czy też tapetówki. Należy zwracać uwagę na to, do jakich farb i lakierów są one przeznaczone — dużą różnicę stanowi tu rodzaj włosia. W przypadku wałków malarskich wygląda to podobnie, tu także można wyróżnić wiele rodzajów. Poszczególne z nich różnią się także typem powierzchni, do jakiej są przeznaczone — czy są to ściany wewnętrzne, elewacje itd. Istnieją też np. specjalne wałki do narożników, które wyróżnią się nietypowym kształtem.
Szeroki asortyment wszystkich wymienionych narzędzi budowlanych i malarskich znajdziesz w naszym sklepie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą.